Nastavte uši, otvorte hlavy

František Malík7. mája 20201490

Pri minuloročnom zostavovaní čísla s témou verejnoprávnosti sme sa snažili dopátrať jej legitimity v súčasnej spoločnosti, charakteru a základných parametrov. V desiatke článkov sa autori a autorky viac-menej jednotne zhodovali na rozhodujúcej úlohe verejnoprávnych médií a niektoré sa dožadovali výraznejšieho presahu týchto princípov do spoločenského usporiadania či riadenia vecí verejných. Ako základné piliere správneho fungovania verejnoprávnych médií sa ukazovali nezávislosť a názorová pluralita. Nezávislosť vieme poľahky docieliť legislatívne. Druhé sa javí ako väčší problém.

Keď som pred pár týždňami v programovej skladbe verejnoprávneho Českého rozhlasu narazil už na štvrtú edíciu relácie Otevřené hlavy, ktorú otvoril rozhovor s radikálnym antropológom, profesorom na London School of Economics Davidom Graeberom, nevedel som sa ubrániť pocitu, že počúvam ilegálne ľavicové rádio na tajných rádiových vlnách, z ktorého zaznieva: „Probíhá válka s lidskou představivostí. Přitom se ukazuje, že kapitalismus nefunguje,“ alebo „Předně si musíme přiznat, že probíhá globální vzpoura.“ Keď potom človek vidí a počuje ľudskú predstavivosť kapitulovať v novouvedenej ultrakonzervatívnej relácii RTVS Do kríža, zmocní sa ho pocit, že sme niekde urobili chybu.

Za Otevřenými hlavami stojí mladý absolvent žurnalistiky Ondřej Trhoň, ktorý, ako uvádza, oslovuje popredné svetové kapacity na poli sociológie, ekonómie, mediálnych štúdií a ďalších spoločenských vied, ktoré prekračujú hranice zavedených kategórií a dokážu realitu komentovať z „nečakaných pozícií“. A nie je to vôbec prehnaná anotácia. Ak by som aj opomenul (čo neurobím) uviesť ako príklad hostí podcastu Slavoja Žižeka, Zygmunta Baumana, Bruca Sterlinga a vyhol sa nutkavej clickbaitovej potrebe, neubral by som čaru jednotlivých dielov, ktoré majú najmä kvôli neopočúvaným témam, ale aj charizmatickej osobnosti Ondřeja Trhoňa. Vďaka Trhoňovej precíznej niekoľkomesačnej príprave, pohotovým reakciám a suverénnemu vystupovaniu relácia pôsobí veľmi kompaktným dojmom, a napriek krátkej metráži jednotlivých dielov (20 min.) vo vás rozhovory doznievajú ešte dlho.

V momentálnej situácii by bolo aj pre najodvážnejších futurológov ťažké si niečo také v slovenskom verejnoprávnom médiu predstaviť. Dovtedy preto odporúčam tri desiatky rozhovorov v archíve Rádia Wave.

František Princ Malík

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: